Geodeta – zakres obowiązków

 In Remont i budowa
pomiar

Autor: Zakład Usług Inżynierskich APEKS
Źródło: Zakład Usług Inżynierskich APEKS Sp. z o.o.
Na pewno nieraz, jadąc samochodem, nagle zwolniliście, widząc kogoś w jaskrawym plastronie, pochylającego się nad trójnogim statywem.

Zaraz potem przekonaliście się, że to nie policja, a geodeta wykonujący swoje zadania. No właśnie, jakie?

Geodezja Wrocław to część nauk o Ziemi, a dokładniej kartografii. Jej głównym celem jest dokonywanie pomiarów Ziemi. Umiejętności geodety używa się przy dzieleniu gruntów budowlanych i ornych, wyznaczaniu dróg, wyrównywaniu nawierzchni i przy obliczeniach dla nauki. Geodezję, która dotyczy mniejszych wycinków powierzchni nazywa się geodezją niższą. Wyższa zaczyna się od wielkości większych niż 750 m2.

Miej świadomość, że nasze odsyłacze (http://proenergia.pl/pl/125a_59/) kierują jedynie do w najwyższym stopniu interesujących witryn, na jakich znajdziesz tylko przydatne dane.

W naszym kraju nad mapami, atlasami i badaniami krajowymi czuwa Służba Geodezyjna i Kartograficzna z Głównym Geodetą Kraju jako jej szefem. On to kontroluje zawód, dając i weryfikując licencje geodety. By uzyskać uprawnienia, należy oczywiście zaliczyć odpowiedni kierunek uniwersytecki. Jeśli chodzi o miasta, w których powinien uczyć się przyszły geodeta Wrocław i Warszawa oferują najlepszy poziom wykształcenia. Geodezja wrocławska jest prowadzona w świeżo zrestrukturyzowanym Wydziale Geodezji i Geoinformatyki, zaś w stolicy można uczyć się w Instytucie Geodezji i Kartografii na UW.

Geodezja dawno temu stała się rzemiosłem regulowanym, dlatego otrzymanie licencji nie jest takie proste. Po ukończeniu kierunku wymaga się, by odbyć przynajmniej trzy lata praktyki zawodowej, zapracować na dobrą opinię w geodezyjnym światku i na końcu zdać specjalny państwowy egzamin zawodowy.

Jeśli szukasz rzetelne dane, zobacz i sprawdź informację (http://www.sarens.pl/kontakt/region-poludnie/) – tutaj znajdziesz jedynie atrakcyjne oferty. Kliknij, nie rozczarujesz się.

Zaliczając go, można utworzyć własne biuro pomiarowe lub wybrać pracę w dużej firmie.


Wyświetl większą mapę

Recent Posts

Leave a Comment