Lampy stołowe – geneza

 In Piękne wnętrza
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jak długą drogę przebyły lampy stołowe, od ich pierwszej formy do współczesnego kształtu. Można powiedzieć, że ujarzmienie ognia to umowny początek cywilizacji. Ludzie pozbyli się strachu przed nocą i chłodem i rozwój ruszył do przodu. Światło zawsze grało ogromną rolę w postępie.

Przez setki lat udoskonalano techniki świetlne, zjawisko trwa nawet po dziś dzień. Popatrzmy na streszczoną historię światła.
Całość ma początek od płonącego kawałka drewna. później pochodnie udoskonalano, umieszczając na końcówkę łatwopalny mech i inne rośliny. Wydrążano też kawałki skał, do których nalewano zwierzęcy tłuszcz. Do pary z knotem konstrukcja ta była pierwszą świeczką.

Nie bój się, nasze odnośniki (http://www.gotowewnetrza.pl/kategoria-produktu/producenci/bellamy/) są niezwykle interesujące oraz, co najistotniejsze, są w każdym przypadku aktualne i przydatne. Jeżeli szukasz jakichś danych, to zapraszamy do nas.

W antycznych kulturach wynaleziono lampki oliwne. Nalewano oliwkowy tłuszcz do wszelkiego kształtu pojemników i dodawano knot, często stworzony po prostu z kawałka sznurka. Zobacz też W lampach palił się czasem też tran. Zobacz W Wiekach Średnich używano w większości pochodni i świec. Świece wytapiano z wołowego tłuszczu. Znano je już dużo wcześniej, ale czas największego ich upowszechnienia przyszedł po zagładzie Cesarstwa Rzymskiego. Jest to związane z używaniem ich do czynności religijnych, co obserwujemy również współcześnie.
Więcej na lampy podłogowe

lampy

Autor: Technolux
Źródło: Technolux

Prawdziwa zmiana nadeszła później. W połowie XIX wieku Ignacy Łukasiewicz zbudował pierwszą lampę naftową.

Podoba Ci się ten wpis? Przejdź zatem do nowego tekstu i sprawdź jakie istotne źródło stało się naszą zachętą. Fajnej lektury!

W tym samym czasie zaczął się rozwój lamp gazowych, mniej wydajnych i kosztujących więcej od naftowych, jednak często zakładanych do oświetlania ulic. Nawet obecnie na wrocławskim Ostrowie Tumskim co wieczór są rozpalane przez latarnika.
W 1886 żarówkę elektryczną opatentował Thomas Edison. Od tego momentu trzeba liczyć start długiej ery elektryczności i upowszechnienia światła. Zastanówmy się, że często to, co niegdyś było bardzo użytecznymi i rzadkimi udogodnieniami, dziś to zwykłe akcesoria dekoracyjne do domu. światło spowszedniało i nikt sobie nie umie wyobrazić egzystencji bez niego. Obecnie kupując lampy stołowe, świeczniki i kinkiety patrzy się przede wszystkim na wygląd. Tak wielka zmiana od czasów podpalonego kawałka drzewa!
Źródło elampy-oswietlenie

Recommended Posts

Leave a Comment