Jąkanie u dzieci – sposoby leczenia, skuteczność

 In Zdrowie i odporność
W 2011 w kinach królował film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Nagród Akademii i dużego uznania na całym świecie. Opowiadał on historię monarchy brytyjskiego Jerzego VI, cierpiącego na męczącą wadę wymowy. Wstydząc się mówić przed milionami swych obywateli, władca postanowił zatrudnić logopedę. terapia jąkania zakończyła się sukcesem i monarsze udało się opanować uciążliwe jąkanie.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Lekarz z oscarowego obrazu czerpał z indywidualnej intuicji. W ciągu minionych dziesięcioleci wiedza medyczna i psychologiczna zaliczyły duży postęp i dziś dostępnych znajduje się mnóstwo opcji zwalczania jąkania u osób starszych i dzieci. Zostały pogrupowane w 3 kategorie, przypatrzmy się im dokładnie, zobacz: Centrum Psychologiczne Sens

Do pierwszej grupy zalicza się analiza jąkania, to znaczy skorzystanie z nagrań osoby jąkającej, by poznała dobrze swoją ułomność i starała się ją zwalczać. Następny sposób to metoda cienia, w której pacjent stara się kopiować sposób wysławiania się terapeuty, powtarzając po nim określone słowa. Bardziej skomplikowana jest metoda Frazera, w której lekarz ten ułożył rady dla ludzi z wadą, mogące po długim czasie stosowania wyeliminować wadę. Ostatnią techniką z tej kategorii jest technika Froeschelsa, nakazująca pacjentowi, by zuł podczas mówienia i starał się o przeżuwaniu myśleć, co ma wspomagać skupienie na wymowie.

Jak ochronić dłonie, stopy i usta zimą?

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Następną kategorię rozpoczyna metoda Gutzmana, czerpiąca trochę z ćwiczeń oddechowych dla aktorów i piosenkarzy. Metoda Shechana zaś opiera się na odpowiednich przerwach i intonacjach sprawiających trudności wyrazów, tak samo jaksposób Schwartza. Technika startu mowy kładzie nacisk na prawidłowym napinaniu gardła. Nieco inaczej do kwestii podchodzi technika, gdzie proponuje się leczonemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada zanika.

W ostatniej kategorii jest trening negatywny, czyli powtarzalne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pomoże je zlikwidować. leczenie jąkania może zawierać również wszelkiego typu leki uspokajające i relaksujące, jednak efekt nie jest trwały. Najbardziej kontrowersyjną metodą jest hipnoterapia.

Zobacz też: .

Co w sytuacji, gdy konieczny jest nam logopeda albo neurologopeda? Najszybciej użyć internetu i wpisać do wyszukiwarki zdanie np.

Jeśli znajdujące się tutaj materiały są dla Ciebie niebanalne, kliknij tu, ponieważ w danym serwisie (https://okulus.pl/nasze-uslugi/zabiegi-operacyjne/chirurgia-refrakcyjna/laserowa-korekcja-wzroku/) także przeczytasz coś wartościowego.

„logopeda Warszawa” i wybrać z rozległej listy możliwości.

Recommended Posts

Leave a Comment